ČESKÉ NEZÁVISLÉ DOPRAVNÍ SDRUŽENÍ
Czech Independent Transport Association, Tschechische unabhängige Verkehrsgesellschaft
WWW.CNDS.CZ
Opava
Opava se dnes rozhodně nemůže řadit mezi nejvýznamnější česká města, v historii byl její význam ovšem obrovský. Již ve středověku zde sídlila jedna z větví Přemyslovců a Opava byla nejdůležitějším centrem v okolí a hlavním městem Slezska. Toho si místní občané velice vážili a projevy zdravého slezského nacionalismu šly vidět snad všude, včetně místních tramvají, které vyjely do ulic města v prosinci roku 1905. Statut slezské metropole je přisuzován městu i nyní, ačkoli byla Země Slezská v roce 1928 sjednocena s Moravou a sídlo – nyní již Země Moravskoslezské – bylo stanoveno v Brně. Je fakt, že v tuto dobu začal prakticky jakýsi úpadek města, které ztratilo na své vážnosti. Po Mnichově bylo území Opavska připojeno k Německé říši a Opava se stala centrem sudetské župy Ostsudeten – tehdy byla „hlavním městem“ naposledy. Tuhé boje o Ostravsko v dubnu roku 1945 srovnaly se zemí převážnou část místních architektonických skvostů a éra socialismu protěžovala nedalekou Ostravu, takže Opava zapadla úplně do ústraní, odkud pozvolna stoupá opět k vrcholu až po revoluci v roce 1989. Návštěva Opavy by nikomu neměla ujít. Místní systém městské hromadné dopravy sice není příliš rozsáhlý, zato zajímavý. Město nabízí také celou řadu památek, mezi něž se dnes řadí i místní vlakové nádraží Opava-východ s úžasnou výzdobou interiéru vestibulu stanice. Tramvajová doprava byla postupně od roku 1952 nahrazována trolejbusy (v provozu od 14. srpna 1952) a dne 22. dubna 1956 vyjela „úzká“ do ulic města naposledy. Připomínkou zašlé slávy místních tramvají je dnes historická tramvaj, kterou nechal rekonstruovat dopravní podnik. Trolejbusová doprava je zajišťována trolejbusy Škoda 14Tr, Škoda 21Tr (jeden vůz), Solaris Trollino 12DC (prototyp) a Solaris Trollino 12 AC (včetně stého vyrobeného trolejbusu v Ostravě)

Stalo se na Opavsku...

Opavská tramvajová měnírna v ohrožení
(12.12.2006, Mgr. Jiří Střecha)
Dochovanou památkou na opavské tramvaje je objekt vozovny na Krnovské ulici. Ten se skládá ze správní budovy, která si udržela zhruba stejný vzhled, jaký měla po dostavbě v roce 1905. Na nádvoří se nalézá objekt dílny, ke kterému zleva přiléhá vlastní vozovna , rovněž postavená roku 1905 a rozšířená o další loď v roce 1912. Vzadu za vozovnou stojí původní objekt městské elektrárny. Od roku 1952 vozovna sloužila zároveň tramvajím a trolejbusům. Postupem let přestala vozovna kapacitně i technicky vyhovovat, jednalo se o jednu z nejmenších trolejbusových vozoven v zemi. Pokračování zde...
Nová Trollina v Opavě
(26.10.2006, Libor Hinčica)
Opavský dopravní podnik disponuje v současné době přibližně 30ti trolejbusy, z nichž většinu stále tvoří zástupci řady Škoda 14Tr. Kromě jediného vozu Škoda 21 Tr číslo 83 je synonymem pro nízkopodlažní vozidlo v Opavě značka Solaris. Právě Trollina (včetně prototypu ST 12 DC) jsou v Opavě velmi populární a během relativně krátké doby byl vozový park obnoven již 9ti vozy tohoto typu, přičemž další mají být ještě do konce letošního roku dodány. Vozy čísel 84-90 představují klasické provedení Solaris Trollino II. generace (včetně stého v Ostravě zkompletovaného trolejbusu), vozy 91 a 92, dodané počátkem října, jsou již v provedení III. generace a disponují náhradním zdrojem pohonu (dieselagregát). "Trolejbusy na diesel" přitom začaly nahrazovat autobusy. Opavská autobusová linka číslo 221 se ve většině trasy překrývá s trolejbusy a pouze úsek vedený po levé straně řeky Opavy (ve směru toku řeky) a krátký úsek na konečnou v Kylešovicích není zatrolejován. Proto bylo rozhodnuto začít s nasazováním trolejbusů právě sem (momentálně jsou doplňovány i autobusy), čímž se značně odlehčí životnímu prostředí. V trendu nahrazování autobusových linek, které se ve větší části překrývají s trolejbusy, se chystá MDPO pokračovat i nadále.
::Úvod ::Redakce ::Kontakt