ČESKÉ NEZÁVISLÉ DOPRAVNÍ SDRUŽENÍ
WWW.CNDS.CZ

Mediální servis ...

Zprávy z novin, elektronických médií, oficiálních tiskových zpráv týkajících se dopravy na teplicku. Nemůžeme být všude, ale umíme pro Vás informace hledat.
Železniční trati Most - Moldava hrozí do několika let zrušení.
(19.12.2006, Mf Dnes)
Ústí nad Labem - Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) by mohla během několika let zrušit regionální železniční trať z Mostu do Moldavy na Teplicku. Tunely a mosty na trati procházející Krušnými horami jsou ve špatném stavu a na jejich opravu nejsou peníze. Vlak, který nyní dotuje kraj, tak nejspíše brzy nahradí autobusy, uvedl hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.
Náměstek ředitele SŽDC Bohuslav Navrátil připustil, že stav mnoha regionálních tratí v České republice není dobrý. Peněz na opravy je nedostatek. Zvláště se to týká tunelů a mostů v horských oblastech, uvedl Navrátil. Jestli trať správa železnic zavře, záleží ale podle Navrátila hlavně na vedení Ústeckého kraje. Ke zrušení dráhy přistupujeme až tehdy, když příslušný kraj přestane na konkrétní trati hradit ztrátovost z osobní železniční dopravy, vysvětlil.
Trať na Moldavu by bylo podle hejtmana Šulce ekonomické zachovat, jen kdyby ji denně v průměru využilo kolem 1500 cestujících. Jinak bude mnohem levnější nasadit autobusy. Nyní zde vlakem v některých dnech jezdí jen desítky lidí, průměr zvyšují především víkendoví turisté. Pokud se nepodaří prosadit prodloužení tratě do Německa, nebude mít nejspíše budoucnost. Ovšem německá strana na propojení příliš zájem nemá, dodal hejtman.
Se zrušením tratě ale nesouhlasí místní obyvatelé a spolek přátel historické železnice. Ten již uspořádal petici, aby na trati jezdilo více spojů. Podepsalo ji již přes čtyři tisíce lidí. Byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo od března příštího roku, kdy probíhají první úpravy jízdního řádu, zajistit další dva spoje, říká jeden z iniciátorů petice Martin Müller.
Regionální mutace / Mladá fronta DNES - severní Čechy. Autor: (ČTK, ula). Ilustrační foto: ČNDS
Nezávisle související komentář k jízdě Mikulášského Expresu Bouřňák
(2.12.2006, Jan Maxa)
Historický vlak "Mikulášský Expres Bouřňák" tažený parní lokomotivou "Všudybylka" byl vypraven v první prosincovou sobotu z Teplic na Moldavu v Krušných horách a zpět, aby při překonávaném převýšení 550 metrů připoměl nejen nostalgii unikátní tratě. Smutnou skutečností je, že od nových jízdních řádů bude provoz pravidelných vlaků na Moldavu omezen téměř k likvidačnímu stavu.
(pozn. Je občas smutné, že komentář k jiné události nabere ve světle nových informací zcela reálný význam.)
::Úvod ::Redakce ::Kontakt