ČESKÉ NEZÁVISLÉ DOPRAVNÍ SDRUŽENÍ
WWW.CNDS.CZ

Za zimním sportováním v MHD Teplice levněji

Hned dvě dobré zprávy mají vyznavači zimních sportů na teplicku. V poslední lednový týden začal padat sníh a poměrně slušný výběr lyžařských středisek okamžitě začal rozjíždět opožděnou sezónu. Neméně dobrou zprávu pro cestující připravil DP Teplice, který od 27.ledna dočasně zrušil přepravné jednoho páru lyží, nebo snowboardu. Tuto novinku hned první den využili desítky cestujících a není se co divit. Novinek jak se dostat do Krusných hor je totiž více.
Tou nejvíce viditelnou je pochopitelně cena, protože osovobození od přepravného za lyže a snowboard dokáže výrazně rekreantům cestu do Krušných hor zlevnit.
Pakliže cestujeme bez čipové karty, stojí nás přepravné 10,- Kč za jednu jízdu, ovšem pokud překročíme 2 pásma což na linkách do hor může nastat je přepravné již 17,- Kč. Tuto cestu nám dále pravděpodobně prodraží nutnost přestupu z částí sítě MHD odkud linky do hor nevedou. Spočítáme-li tedy nejnepříznivější varianty (mimo extrému cesty z 2 do 2 pásma přes 1 pásmo) vyjde milovníky zimních sportů celková cena (zpáteční) za přepravné až na 54,- Kč a to už je docela znát, proto není divu, že se nabídka bez přepravného setkala s úspěchem a některé spoje hned první den odjížděly plně obsazené.
K výhodnému cestování patří již z minulých sezón ještě jedna zajímavost a tou je bezplatná linka číslo 35, která zajišťuje návoz a odvoz příznivců večerního lyžování do lyžařského střediska Bouřňák v Mikulově. Vzhledem k nepříznivému počasí dosud letos nebyla v provozu, ale očekává se, že první únorový víkend projeví provozovatelé vleků zájem o její služby.

Kam se linkami MHD Teplice dá za zimním sportem dostat

Od 1. ledna 2007, kdy se celá oblast Krušných hor nacházející se nad Teplicemi dostala do systému příměstské hromadné dopravy mají cestujíc nejen z Teplic, ale i ze širokého okolí možnost použít celkem 4 autobusové linky z toho jedna je čistě rekreační provozovaná za tímto účelem.

120 Teplice, Benešovo náměstí - Mikulov - Moldava
Touto linkou se dostanete do Mikulova k lyžařskému areálu Bouřňák - vhodné pro lyže, snowboardy a příznivce večerního lyžování.
Pokud vyjedete výše do Nového Města tak jste příznivci bežkařského stylu a můžete využít takzvanou Krušnohorskou magistrálu táhnoucí se po celém hřebenu hor, z Moldavy pro změnu není problém navštívit zařízení v sousedním Sasku.

35 Teplice (Trnovany - Benešovo náměstí - Řetenice) - Mikulov, lyžařský areál
Bezplatnou linku tvoří jeden pár spojů a slouží čistě pro dopravu na večerní lyžování do lyžařského areálu Bouřňák. Vzhledem k tomu, že provoz této linky objednává provozovatel areálu je nutné si ohlídat zda je v provozu. Jezdí se zpravidla v pátek a v sobotu.

141 Teplice, Benešovo náměstí - Dubí Cínovec, České pomezí - Dubí, Cínovec
Vhodné pro příznivce běžkařského stylu, zastávka České pomezí protíná Krušnohorskou magistrálu. Stojí za připomenutí, že Krušnohorská magistrála (v létě též ideální pro cyklistiku) se táhne nejen podél hranice se Saskem, ale má též mnoho menších odbočujících tratí s rozdílným stupňem obtížnosti. Mimo to se na ní lze dostat nejen z linek MHD Teplice, ale i ČD, či v sousedních okresech linkovou dopravou a MHD.

142 Teplice, Benešovo náměstí - Krupka - Krupka, Fojtovice, Komáří vížka - Krupka, Fojtovice
Vhodné pro běžky (Kruš.magistrála), snowboardy a lyžaře. K dispozici je několik vleků. Pro adrenalinovější sjezd lesem k dolní stanici sedačkové lanové dráhy.

Vlakem a lanovou dráhou ano, autem raději ne

Spojení do Krušných hor lze realizovat i jiným způsobem než MHD.
Příznivcům železnice, či těm co jezdí z větších dálek můžeme doporučit víkendové spojení vlakem, které zvláště o víkendech nabízí více spojů, než v běžné pracovní dny.
Ve směru od Mostu jede na Mikulov a Moldavu již mediálně tolik známá unikátní trať číslo 135 spojující v sobě nejen kapacitní možnost dopravy, ale též neutuchající zážitky z jízdy horským prostředím.
O něco komplikovaněší, přesto využitelná je trať číslo 132 Děčín - Oldřichov U Duchcova, kde ze stanice Bohosudov, zastávka můžete využít k cestě na Komáří vížku sedačkovou lanovou dráhu.

Pakliže vlak vyžaduje jistou pečlivost v hledání kombinace spojení nabízí automobil zdánlivě cestu pohodovou až na místo zimních radovánek ... opravdu jen zdánlivou. Omezená kapacita parkovišť, časté krádeže a mnohdy nevhodné obutí "domácích plechových miláčků" může způsobit z výletu za zimou noční můru. Bohužel nejen sobě, ale též jiným účastníkům silničního provozu a díky bezohlednosti též řidičům autobusů, což se stává ihned od prvních hodin letošní sezóny. Z těchto důvodů se prozatím neúspěšně snaží zastupitelé obcí řešit dopravu posílením autobusových spojů na úkor silniční dopravy.
Jistou zajímavostí je, že díky blízkosti hranice, která se prakticky dotýká linek MHD Teplice není nouze o německé lyžaře, kteří svá auta nechávají mimo střediska a cestují autobusem. Zde však nastává trochu jiný problém - kasička není připravena na příjem Eura.